TOEIC

TOEIC

TOEIC işletmeler için özel olarak tasarlanmış İngilizce dil yeterliliği sınavıdır. TOEFL ve GRE sınavlarının hazırlayıcısı olan ETS bu sınavında hazırlayıcısıdır. 120 ülkede onbinlerce uluslararası kurum tarafından kullanılan TOEIC sınavı her yıl milyonlarca aday tarafından uygulanmaktadır.

Özel GÖRKEM Yabancı Dil Kursu‘nda TOEIC Sınavı Hazırlık Eğitimleri

Sınav sistemiyle paralel olarak TOEIC hazırlık eğitimleri Okuma & Anlama olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. TOEIC sınıflarına alınan ve zaten belirli bir seviyede İngilizce bilgisine sahip olan öğrenciler taktik ağırlıklı bir sınav olan TOEIC ’de performansı artırmayı amaçlayan bir eğitim anlayışıyla yetiştirilirler.

Eğitim sistemi, sınav sistemi ve stratejileri doğrultusunda uygulama içeriklidir ve genel İngilizce eğitim çalışmalarını içermez.

TOEIC sınavına yönelik eğitimler tüm öğrenciler için uygundur.

Eğitim Materyalleri

TOEIC Sınav Hazırlık Programlarında eğitim materyali olarak Cambridge University yayınlarının TOEIC isimli kitapları kullanılmaktadır.

19

TOEIC (Test Of English for International Communication);

TOEIC®, Test Of English for International Communication, TOEFL sınavını da geliştiren Amerikan menşeli ETS’nin (Educational Testing Service) İş İngilizcesine yönelik iletişim becerilerini ve yeterliliği ölçmek için hazırlanan bir sınavdır. Türkiye’de genellikle bankalar, kurumsal şirketler ve danışmanlık firmaları tarafından tercih edilen bu sınava dünya çapında her yıl yaklaşık 6 milyon aday girmektedir.

Paper based formatında hazırlanan TOEIC sınavı çoktan seçmeli 200 sorudan oluşur. Sınav iki bölümden oluşmakta olup, ilk bölüm dinleme, ikinci bölüm ise okumadır. Dinleme bölümünde gösterilen fotoğraflar ve kısa konuşmaların açıklamaları 100 soru olarak sorulur. Okuma bölümünde ise okuduğunu anlama, boşluk doldurma ve cümle tamamlama gibi soru çeşitleri bulunmaktadır. Puanlama sistemi 10/990 olarak belirlenmiş olan TOEIC sınavında geçme kalma yoktur.

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavı ayrı bir sınavdır ve bu sınava dinleme ve okuma sınavından bağımsız olarak sadece arzu edilirse girilmektedir. TOEIC konuşma ve yazma sınavına okuma ve dinleme sınavından ayrı olarak internet üzerinden girilmektedir. Konuşma ve Yazma sınavı için sınav tarihinden en az 15 gün önce kayıt yaptırmak gereklidir.

 

TOEIC sınavına kimler katılabilir ?

Genelde TOEIC sınavını şart koşan kurumlara başvuracak olan kişiler tarafından tercih edilen bu sınava aynı zamanda öğrenciler ve özgeçmişlerini güçlendirmek isteyen kişiler de katılabilir. TOEIC hem işveren hem personel için kariyer ve gelişim amaçlı bir sınavdır. TOEIC’ın amacı aslında iş dünyasına yönelik ingilizce düzeyi merak edilen personellerin seviyelerini ölçmek ve değerlendirmektir.

 

TOEIC sınavına başvuru;

Başvurular telefon, email yada size en yakın sınav merkezine giderek yapılabilir.  Detaylı bilgi için www.ets.org/TOEIC  adresine başvurabilirsiniz.

TOEIC Sınavının Süresi;

TOEIC sınavının toplamı iki saat sürer. Okuma bölümü 1 saat 15 dakika iken dinleme bölümü ise 45 dakikadan oluşmaktadır.

TOEIC Sınavının Sonuçlarının Geçerliliği;

TOEIC sınavı  2 yıl süreyle uluslararası geçerlidir.

TOEIC Sınavında Yaygın Anlamda Kabul Gören Skorlar;

TOEIC sınavının sonuçları tamamen durum değerlendirmesi odaklı olup herhangi bir geçme notu yoktur. Sonuçlar 10-990 puan arası değerlendirmeye tabi tutulur.

 

TOEIC Sınavının İçeriği;

Okuma ve Dinleme Sınavı

Paper based olarak düzenlenmiş olan Dinleme ve Okuma bölümü toplamda 2 saatlik bir sınavdır.

Dinleme bölümü:

45 dakikalık bu bölüm toplam 100 sorudan oluşur. Bu 100 soru 4 farklı kısıma ayrılmıştır. Bunlar; resim tanımlama, soru/cevap, kısa diyalog (karşılıklı konuşma) ve tek kişilik kısa konuşmalardır.

 1. Kısım: Fotoğraflar – 4 şıklı 10 soru
  2. Kısım: Soru-Cevap – 3 şıklı 30 soru
  3. Kısım: Kısa diyaloglar – 10 diyalog, her biri için 4 şıklı 3 soru
  4. Kısım: Kısa konuşmalar – 10 konuşma, her biri için 4 şıklı 3 soru

Okuma bölümü:

75 dakikalık bu bölüm toplam 100 sorudan oluşur. Bu 100 soru 3 farklı kısıma ayrılmıştır. Bunlar: cümle ve metin tamamlama ile  okuduğunu anlama bölümleridir.

 1. Kısım: Eksik cümleleri doldurma: 4 şıklı 40 soru
  2. Kısım: Metin doldurma – 4 metin, her birinde 4 şıklı 3 soru
  3. Kısım: Okuduğunu anlama – Tek metinli 28 soru, çift metinli 20 soru

Konuşma ve Yazma Sınavı

Konuşma Sınavı

Bu sınav 11 sorudan oluşur ve yaklaşık 20 dakika sürer.

20